امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهرداری نجف آباد

ضوابط و مقررات شهرسازی و ساختمانی پیشنهادی ویژه بافت فرسوده شهر نجف آباد(مازاد بر ضوابط مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی) ابلاغ شد

 آخرین ضوابط تفکیک و تشویقی بازسازی و نوسازی در بافت فرسوده شهری نجف آباد در راستای حمایت از صاحبان املاک در بافت فرسوده نجف آباد تدوین و در دو بخش ضوابط تفکیک و تشویقی مقررات  مازاد بر ضوابط مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی به شرح ذیل اعلام می گردد:

ضوابط تفکیک:

-در جهت کمک به گسترش و توسعه ساخت و ساز در بافت های فرسوده و امر نوسازی مسکن حداقل نصاب مجاز تفکیک پلاک ها 150 متر مربع می باشد.
-به منظور جلوگیری از ریزدانگی بافت فرسوده و تفکیک پلاک های بزرگ (300 متر به بالا) یک طبقه تراکم تشویقی و در قطعات با 4 برابر حد نصاب تفکیک (600متر مربع) دو طبقه تراکم تشویقی علاوه بر ضوابط مجاز با رعایت مشرفیت و سایه اندازی در نظر گرفته شود.
-شهرداری می تواند معابر عمومی یا پیشنهادی در طرح تفصیلی که در بین پلاک های تجمیع شده و تفکیک قرار می گیرد و در یک بلوک شهری قرار دارد و دارای گذر جایگزین بوده و به هنگام تجمیع کارکرد خود را از دست می دهند را با رعایت حقوق مکتسبه فرضی و عینی به صورت قانونی به مالک یا مالکین واگذار نماید.

ضوابط تشویقی:

-حداقل ارتفاع پایه در بافت فرسوده برای پلاک های بین 100 تا 150 مترمربع و بیشتر، دو طبقه  روی پیلوت با احتساب جان پناه 10.50 متر با رعایت مشرفیت و سایه اندازی می باشد.
-حداقل رعایت 10% از عرصه پلاک های با مساحت بیشتر از 100 مترمربع به فضای سبز ریشه دار در قطعه مالیکت در بافت فرسوده الزامی است.
-در راستای تأمین پارکینگ  در بافت فرسوده و با رعایت 10% فضای سبز امکان استفاده از سطح اشتغال 80% در زیر زمین و طبقات پایین تر امکان پذیر می باشد.
-با توجه به ضابطه تشویقی مصوب شورای عالی معماری و شهرسازی در تأمین پارکینگ امکان یک واحد  کسر پارکینگ برای کلیه مالکین در بافت فرسوده به عرض حداقل 6 متر میسر بوده و با توجه به رعایت 10% عرصه به فضای سبز، باقی مانده فضای سبز پس از تأمین دسترسی عبور پیاده بر اساس ضوابط پارکینگ می تواند به پارکینگ می تواند به پارکینگ روباز اختصاص یابد.
-در کاربری تجاری واقع در بافت فرسوده به ازاء هر 25 مترمربع تجاری یک واحد پارکینگ تأمین گردد.
-حداقل مساحت زیربنای مفید هر واحد مسکونی در محدوده 60 مترمربع است.
-سطح اشغال و تراکم مجاز پلاک های مسکونی که در تعریض قرار می گیرند بر مبنای مساحت پلاک قبل از رعایت بَرهای اصلاحی و مطابق سایر ضوابط با تأکید بر رعایت ضابطه سایه اندازی و مشرفیت می باشد.
-پلاک های مسکونی دارای رسمی مالکیت با مساحت زیر 100 متر مربع، سطح اشتغال آن 100% با تأکید بر رعایت ضابطه سایه اندازی و مشرفیت می باشد.
-در صورت شمول سطح اشغال مازاد، رعایت حریم سایه اندازی و اشراف به پلاک های مجاور تحت زاویه 45 درجه الزامی می باشد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به شهرداری نجف آباد می باشد , هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.