امروز: دوشنبه, ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ برابر با ۱۵ جمادى الأول ۱۴۴۰ قمری و ۲۱ ژانویه ۲۰۱۹ میلادی
مهندس مهدی فاضل معاون امور زیربنائی و حمل و نقل شهری شهرداری نجف آباد در مصاحبه با خبرنگار پایگاه خبری شهرداری

حفر ۲۵۰ چاه جذبی در نجف آباد

حفر ۲۵۰ چاه جذبی در نجف آباد
معاون امور زیر بنائی و حمل و نقل شهری شهرداری گفت: به دنبال تشدید معضل خشکسالی در سال های اخیر، مناطق پنج گانه شهرداری موظف به پیش بینی و اجرای چاه های جذبی در نقاطی شده اند که در مواقع بارندگی شاهد ایجاد آبگرفتگی در آن ها هستیم.


مهدی فاضل تعداد چاه های جذبی عمیق و نیمه عمیق هر منطقه را پنجاه حلقه دانست و گفت: با تکمیل ۲۵۰ چاه پیش بینی شده برای سطح شهر، نجف آباد عملا از دفع آب های سطحی به فاز جذب این منابع آبی حرکت خواهد کرد. امیدواریم با توجه به تکمیل تعدادی از این چاه ها در نقاطی مانند خیابان های شیخ بهایی و شهید رجایی در کنار بلوارهای شهید حجتی و ولیعصر(عج)، تا قبل از آغاز فصل بارندگی سال جاری، شاهد اتمام تمامی این موارد باشیم.
مهندس فاضل از رفع اساسی مشکل آبگرفتگی معابر در نقاطی مانند میدان بسیج، سه راه فرهنگ، شیخ بهایی جنوبی و خیابان ۲۲بهمن طی چند سال اخیر گفت و اظهار داشت: با عنایت به بازدید و بررسی کارشناسان و بازدید از اماکن و محلهای مورد نظر، از شهروندان تقاضا می شود تا نقاطی که در زمان بارندگی دچار آبگرفتگی می شود را به مناطق پنج گانه معرفی کنند تا در صورت نیاز و وجود شرایط لازم، نسبت به حفر چاه جذبی در آن ها اقدام شود.

چاه های دوقسمتی با قابلیت لایروبی
فاضل از حفر چاه های جذبی به صورت عمیق و نیمه عمیق خبر داد و گفت: حداقل عمق این چاه ها، هشت متر در نظر گرفته شده و ساختار آن ها به شکلی طراحی می شود که با پیش بینی حوضچه گل گیر در کنار هر حلقه چاه، از ورود گل و لای ناشی از بارندگی به چاه اصلی و گرفتگی آن جلوگیری خواهد شد.
معاون امور زیر بنائی و حمل و نقل شهری شهرداری نجف آباد اضافه کرد: عمق چاه در هر منطقه به بافت خاک آن بستگی دارید به طوری که حفاری تا رسیدن به بافت شنی و نفوذپذیر ادامه دارد و این میزان از هشت تا حدود دوازده متر متغیر است. روان آب ها ابتدا به چاهک وارد شده و پس از کاهش سرعت و ته نشین شدن گل و لای، از طریق تونلی که در بالاترین نقطه آن پیش بینی شده وارد چاه اصلی می گردد.
وی به قابلیت لایروبی از چاهک اولیه در مقاطع مختلف اشاره داشت و افزود: چاه جذبی اصلی نیز دارای یک یا چند پشته عمیق است تا بیشترین ظرفیت ممکن برای جذب آب و تقویت سفره های آب های زیرزمینی را داشته باشد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به شهرداری نجف آباد می باشد , هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.