امروز: شنبه, ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ برابر با ۱۱ جمادى الآخر ۱۴۴۰ قمری و ۱۶ فوریه ۲۰۱۹ میلادی
سرآتشیار اصغر مهدی پور رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری نجف آباد در مصاحبه با خبرنگار پایگاه خبری شهرداری

توصیه های ایمنی برای عزاداری های حسینی

توصیه های ایمنی برای عزاداری های حسینی
سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری نجف آباد، طی نامه ای به هیات امناء مساجد، حسینیه ها و تکایای سطح شهر، به تشریح منشور ایمنی به منظور برگزاری بدون حادثه ویژه برنامه های ایام محرم و صفر پرداخته است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهرداری سر آتش یار اصغر مهدی پور در این نامه از نصب کلید ایمن جان در تابلوی برق اصلی تمامی قسمت ها و هدایت سیم های برق روکار از داخل داکت های مناسب به عنوان اولین توصیه ها نام برده و اضافه می کند: عدم عبور سیم های برق از زیر فرش یا نقاط تیز و برنده در کنار عدم تماس با داربست یا هر گونه سازه فلزی، تجهیز مجموعه برق ساختمان به سیستم ارت، نصب خاموش کننده های پودر و گاز ۱۲کیلوگرمی در فواصل مناسب و نصب خاموش کننده های دی اکسید کربن 6کیلوگرمی در کنار تابلو برق اصلی از دیگر توصیه های قابل اجرا هستند.


در این مکاتبه، توصیه هایی نیز برای استفاده از وسایل گاز سوز شده است: طول شیلنگ های گاز حداکثر یک و نیم متر باشد، تمامی این وسایل مجهز به دودکش و کلاهک اچ شکل استاندارد شوند، حداقل یکی و نیم متر از پرده ها،پوش ها و مواد قابل اشتعال فاصله داشته باشند و تمامی شیرهای گاز نیز در زمان بدون استفاده ماندن، با درپوش مناسب بسته شوند.
همچنین شیلنگ های گاز در تمامی نقاط اتصال دارای بست های فلزی محکم باشند، از وسایل گاز سوز غیراستاندارد استفاده نشده و از انبار مواد قابل اشتعال و کپسول های گاز داخل فضای ساختمان خودداری کنند.


توصیه هایی برای فضای فیزیکی مراسم
در بخش دیگری از این منشور ایمنی، به فضای فیزیکی مراسم های عزاداری پرداخته شده است. در دسترس و باز بودن تمامی مسیرهای ورود و خروج در زمان عزاداری و برگزاری نماز جماعت، بسته شدن تمامی پرتگاه ها و راه پله ها با حفاظ نرده ای مناسب، اجرای هر گونه بالابر با دریافت استانداردهای مورد نیاز، تجهیز پشت بام مجموعه با جان پناه با ارتفاع حداقل ۱۱۰ سانتیمتر و ایمن سازی سیستم جعبه آتش نشانی با پمپ و مخزن ذخیره آب در کنار عایق سازی محدوده مقابل تابلوهای برق با کفپوش مناسب از جمله توصیه های مطرح شده هستند.


همچنین از دست اندرکاران برگزاری این مراسم ها خواسته شده که تجهیزات روشنایی و نور افکن ها را نزدیک پرده ها، پوش ها و پلاکاردها نصب نکنند و در صورت کاهش نور محل اصلی عزاداری در شرایط خاص، روشنایی راهروها و معابر خروجی همواره در حد کافی حفظ گردد.
سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری نجف آباد، توصیه کرده که در صورت نصب پوش، آن را با طناب و سیم بکسل به صورت محکم و مطمئن مهار کنند و در زیر آن هم از توری فلزی استفاده نمایند. در تمامی قسمت ها به ویژه آبدارخانه و موتورخانه از تهویه مناسب استفاده شده و حداکثر فاصله آخرین نقطه ساختمان با درب خروجی در حد ۳۰متر باشد. تعداد و محل درب های خروج نیز باید به گونه ای در نظر گرفته شود که حاضرین در مراسم بتوانند ظرف ۲دقیقه از محل خارج شوند.
سازمان در بخش پایانی نامه خود ضمن اعلام آمادگی برای ارائه هرگونه آموزش و مشاوره ایمنی، تاکید کرده که تمامی دست اندرکاران مراسمات مذهبی و اعضای هیات امناء در کلاس های آموزشی ایمنی شرکت کرده و در زمان برگزاری ویژه برنامه ها نیز حداقل ۲نفر از این افراد آموزش دیده در محل حضور داشته باشند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به شهرداری نجف آباد می باشد , هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.