امروز: دوشنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۱ قمری و ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۹ میلادی
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهرداری نجف آباد

ضرورت ارتقاء جایگاه تشکل‌های مردم نهاد

در نشست تشکل‌های مردم نهاد نجف آباد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهرداری نجف آباد ، چهارشنبه23 مردادماه 98  همزمان با هفته بزرگداشت سمن‌ها، جلسه هماهنگی و هم‌اندیشی تشکل‌های مردم نهاد شهرستان نجف آباد به ریاست  معاون استاندار و فرماندار ویژه نجف آباد و با حضور جمعی از مسئولان سازمان‌های مرتبط و نیز تشکل‌های مردم نهاد شامل سمن‌ها و خیریه‌های دارای مجوز و فعال در شهرستان نجف آباد برگزار شد.

فرماندار نجف‌آباد عنوان کرد: تشکل‌ها به‌ عنوان بازویی در کنار دولت به‌ حساب می‌آیند زیرا دولت برآمده از مردم است و همین امر باعث تعامل بیشتر دولت و مردم خواهد بود و یقیناً تشکل‌ها می‌توانند مشارکت‌های مردم را در عرصه‌های مختلف نهادینه کنند و در این شرایط اقتصادی به هم نوع یاری برسانند.
وی در ادامه سخنان خود، با تاکید بر نقش تشکل‌های مردمی در تسهیل امور و حل مشکلات مردم بدون درگیر شدن با بوروکراسی اداری گفت: با توجه به اینکه نظام مقدس جمهوری اسلامی برآمده از مردم و برای مردم می‌باشد، یکی از اهداف دولت سپردن امور به مردم خصوصا از طریق خیریه‌ها و تشکل‌های مردم نهاد است.

فرماندار نجف آباد ارتقاء جایگاه تشکل‌های مردم نهاد را برای خدمت رسانی به مردم ضروری دانست و تهیه و ارسال گزارش عملکرد را لازمه رشد و تعالی سمن‌ها عنوان کرد و ابراز داشت: در شهرستان نجف‌آباد 117 تشکل به ثبت رسیده که با توجه به صبغه دینی و اعتقاد به ایثار و دستگیری از هم نوع در شهرستان نجف‌آباد، فعالیت بیشتر این سمن‌ها در حوزه خیریه و درمان است.
محمد مغزی نجف آبادی سرپرست شهرداری نجف آباد در این جلسه ضمن تبریک دهه کرامت و ولایت وضمن اعلام حمایت از سمن ها افزود: خیریه ها می توانند کمک حال دولت باشند و خدمات خوبی به مردم ارائه دهند.
سرپرست شهرداری نجف آباد عنوان داشت مردم به واسطه خیرین حاضر در تشکل ها  به آن ها اعتماد می کنند و امورات خود را به سمن ها می سپارند وی همچنین عنوان داشت شهرداری نجف آباد آمادگی خود را جهت همکاری متقابل با سازمان های مردم نهاد اعلام می دارد.

در ادامه این نشست، مسئولان و نمایندگان خیریه های شهرستان به منظور گسترش و فعالیت مؤثرتر تشکل‌های مردم نهاد، بر موارد زیر تاکید کردند:
- ارتباط و هماهنگی مستمر با ادارات شهرستان
- نظارت مستمر بازرسان هریک از تشکل‌ها بر عملکرد زیر مجموعه خود و بروزرسانی سازمانی
- ضرورت فعالیت تشکلها بر اساس مجوز و لزوم جلوگیری از فعالیتهای بدون مجوز
- همکاری و تعامل بیشتر اداره مالیات با تشکلها و خیریه های مردم نهاد
- حرکت به سمت کار آفرینی و تأمین اشتغال به‌عنوان راهبرد اساسی در تأمین امور نیازمندان
- پرهیز از موازی کاری و گرفتار شدن در بوروکراسی اداری و تسریع در صدور و تمدید مجوزها
- استمرار جلسات و نشست‌های فصلی بین تشکل‌ها و مسئولان شهرستان
- توجه به سمن‌های جوان و نوپا به خصوص سمن های فرهنگی

در پایان این نشست به پاس تقدیر از فعالیت شاخص سمن‌ها و خیریه‌های شهرستان نجف آباد از تعدادی از تشکل‌های برتر تجلیل گردید.
گفتنی است شهرستان نجف آباد از گذشته دارای تشکلهای مردم نهاد و خیریه های زیادی بوده است که در خدمت رسانی به ایتام، محرومان و بیماران صعب العلاج، احداث مدارس و درمانگاه‌های متعدد، فعالیت های چشمگیری داشته‌اند و از همین رو شهرستان نجف آباد را به «شهر خیّران و نیکوکاران» نیز می شناسند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به شهرداری نجف آباد می باشد , هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.